Cestovanie

11.09.2013
Kategória: Cestovanie

Do Talianska za horskými jazerami

Viete, kde sa dobre cítia milovníci talianskych áut? Pri talianskych jazerách! Možno nie ste fanúšikom prímorských letovísk s opekajúcimi sa turistami, a pritom si chcete na dovolenke užiť vodu, slniečko a tiež trochu adrenalínu. Skúste sa ísť pozrieť k talianskym horským jazerám. Nájdete tu čistú vodu na kúpanie, slnečné dni a hlavne kľukaté horské cesty striedané klopenými zákrutami na pobreží jazier. Prudké stúpanie i klesanie preverí vaše auto dokonalo.

Viac informácií

Nemusíte sa báť vpádu votrelcov
Výhodou horských jazier je ich poloha. Okolo jazier je sústredený turistický ruch, nájdete tu ubytovanie aj služby na vysokej úrovni. Okolité hory však nedovoľujú príliš veľký prienik civilizácie, a tak môžete potulky v pokojných lesoch striedať s prechádzkou na kolonáde alebo ležaním na pláži. Cestou k jazerám musíte zdolať náročnejšie úseky cesty. Cesty sú tu však vo veľmi dobrom stave, takže pre trochu skúsenejšieho šoféra nepredstavujú veľký problém a vyznávači športového štýlu si vyložene užívajú.

Lago Maggiore leží na hraniciach
Ak chcete byť chvíľu v Taliansku a chvíľu vo Švajčiarku, choďte k Lago Maggiore. Dobre si však vyberte miesto, kde sa pri jazere ubytujete. Pri talianskych jazerách nájdete lokality vhodné pre menej náročných turistov aj pre cestovateľov vyžadujúcich určitý štandard. K tým „vyzdobenejším" patrí napríklad mestečko Laveno, pre menej náročných je napríklad Luino na severnejšom cípe jazera. Doprajte si cestu po jazere na pravidelnej lodnej linke (neuveriteľne odchádza každú pol hodinu). Nalodí vás kľudne aj s autom.
Pre naozaj originálny zážitok si môžete zájsť do Santa Cateriny del Sasso, kde môžete vystúpiť po schodoch k stredovekému kláštoru. Je čiastočne vytesaný v skale, takže sa tu v horúcom lete príjemne ochladíte a potom sa môžete kochať nádhernými pohľadmi na jazero.

Na Garde to žije
Prekrásne scenérie sa vám naskytnú u ďalšieho talianskeho jazera - známeho Lago di Garda. Opäť vyberajte správne miesto - na južnom konci jazera sa môžete pridať k piknikujúcim Talianom, ktorí tu cez víkend grilujú pri spoločných vonkajších krboch a griloch naložené mäso, ktoré si priniesli z domova. Zíde sa celá rodina, porozprávajú sa, zjedia upečené mäsko a na záver si dajú klasický taliansky koláč z lineckého cesta s marmeládou, ktorý na nedeľný výlet pripravila talianska domáca hospodkyňa.

Sever je pre boháčov
Na severnom konci nič také nenájdete. Pobrežie je lemované nádhernými kolonádami s cudzokrajnými rastlinami, hotelmi a penziónmi vyššej kategórie a parkoviská sú zaplnené luxusnými limuzínami. Na pláži sa to hemží rodinami s deťmi, ktoré sa na obed spoločne vyberú do niektorej z reštaurácii v okolí. Severní i južní výletníci však majú k dispozícii rovnako úchvatný pohľad na široký obzor, more vody a vysoké hory vyčnievajúce z ľahkého oparu nad vodou. V tridsaťstupňových horúčavách je kúpanie v jazere rovnako príjemné ako v mori.

Vystopujte Clooneyho
Ďalšie veľké jazero - Como, má svoje veľké lákadlo. Niekde nablízku má vilu známi herec George Clooney. Podľa fotiek na internete je prekrásna, ale nikto z miestnych ju vraj ešte nikdy nevidel. Skrátka, niečo ako Lochnesska. Pýtali sme sa snáď každého, ale žiadnu odpoveď sme nedostali. Môžete to teda skúsiť sami, ale pokiaľ nebudete úspešní, určite vás uchváti dobrodružná cesta okolo Coma do vyhláseného Bellagia. Po dvoch hodinkách zábavného rallye, ktoré vám prekazí snáď len smetiarske auto v úzkej uličke, sa pred vami otvorí malebný prístav s kolonádou ako z tridsiatych rokov. Sadnite si na terasu niektorého z hotelov postavených v koloniálnom štýle a pozerajte sa na jazero. Na cestu späť sa tak naladíte, že budete ľutovať snáď len to, že vaše auto nie je kabriolet. Tak snáď nabudúce...

Autorka: Romana Černá

Komentáre

Pridať nový komentár* Povinné položky
20.09.2011
Kategória: Cestovanie

Vydajte sa do Južného Tirolska

Leto síce už pomaly končí a pláže v morských letoviskách už nie sú tak rozpálené, ale to nevadí. September je totiž ako stvorený pre výlet alebo dovolenku v horách. Ideálnym miestom pre jesenné prázdniny môže byť Južné Tyrosko alebo, ako hovoria Taliani, Alto Adige.

Viac informácií

Táto najsevernejšej talianska provincia je ako stvorená pre vysokohorskú turistiku, horolezectvo alebo cyklistiku. Jedná sa tiež o druhú najbohatšiu oblasť Talianska, kde sa prelína príroda s kultúrou a udržujú sa tu pôvodné zvyky a tradície. Do oblasti Južného Tirolska čiastočne spadá aj pohorie Dolomitov - „najkrajší alpský amfiteáter" - ktoré bolo vďaka svojej vznešenej kráse zahrnuté do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Južné Tirolsko je pomerne malé územie, ktoré zaberá rozlohu len o niečo väčšiu ako stredočeský kraj. Je súčasťou talianskeho regiónu Trentino-Südtirol, ktorý sa skladá z dvoch autonómnych provincií - Južného Tirolska (oficiálny názov Autonome Provinz Bozen-Südtirol/Provincia Autonoma di Bolzano - Alto Adige) a Trentina. Až do roku 1919 bolo Južné Tirolsko spolu so Severným a Východným Tirolskom (ktoré dnes patrí Rakúsku) súčasťou Rakúsko - Uhorska. V rámci nového usporiadania Európy po 1. svetovej vojne pripadla oblasť južne od Brenneru jednej z víťazných mocností - Taliansku. V Južnom Tirolsku, ktoré má asi pol milióna obyvateľov, sa hovorí troma oficiálnymi jazykmi: nemecky (70% obyvateľov), taliansky (25% obyvateľov) a latinsky (5% obyvateľov).

Územie Južného Tirolska sa môže pochváliť v priemere až 300 slnečnými dňami za rok, naplno si tak môžete užiť ktorúkoľvek outdoorovú aktivitu, ktorú si zvolíte. V jesennom období si iste vyberiete z 13 000 km turistických trás, ktoré sa tu nachádzajú. Chodníky sú rozmanité a ponúkajú mnoho jedinečných pohľadov - vedú cez jabloňové sady a gaštanové háje až po vysokohorské pastviny, rozľahlé horské lúky, alpské svahy alebo alpská jazera a ľadovce.

Turistov, ktorí preferujú skôr pokojnejšiu prechádzku pred náročným horským výstupom, osloví napríklad Južný tirolský gaštanový chodník (Kastanienerlebnisweg). Vedie ako okružná trasa malebnou krajinou okolo Völlan / Foiana s tradične obhospodarovanými gaštanovými hájmi. Nachádza sa tu celkom 10 náučných lokalít, ktoré vysvetľujú význam gaštanu jedlého i gaštanu ako stromu pre človeka. Chodník je dlhý 2 km a ak by ste chceli všetkých 10 stanovíšť dostatočne preskúmať, zaberie vám cca hodinu a pol než trasu prejdete.

Pre tých, ktorí si naopak chcú dať viac do tela, sa v Južnom Tirolsku ponúka náročný výstup na ľadovec Similaun (3606 m nm). Ide o piaty najvyšší vrchol Ötztalských Álp. Leží presne na hranici Rakúska a Talianska. Kúsok od chaty Similaunhütte, ktorá je východiskovým bodom pre výstup na Similaun, sa nachádza kúsok pod sedlom Hauslabjoch vo výške 3210 mnm miesto, kde bola v roku 1991 nájdená v ľade múmia človeka z doby bronzovej, ktorá dostala meno Ötzi.

Po neľahkom výstupe snáď každý ocení dobré jedlo a pitie. Toho je v Južnom Tirolsku dostatok a v období, keď sa leto chýli ku koncu, sa tu odohrávajú početné slávnosti zamerané na gastronómiu a víno:

Knödelfest (Slávnosti knedlí): V centre mesta Sterzing / Vipiteno sa od 11. septembra 2011 koná akcia, ktorá sa týka obľúbeného jedla Južného Tirolska. Na nekonečne prestretej tabuli, ktorá sa tiahne starým mestom, sú servírované všetky známe pokrmy z knedlí.

Südtiroler Brot-und Strudelmarkt (Trh juhotirolského chleba a štrúdľu): Od 30. septembra do 2. októbra 2011 sa v Brixenu / Bressanone točí všetko okolo chleba a štrúdľu. Dozviete sa zaujímavosti o dejinách týchto pochútiek, súvisiacich tradíciách a zvykoch, naučíte sa nové recepty a na vlastné oči uvidíte prípravu voňavých dobrôt v historickej pekárni.

Speckfest (Slávnosti slaniny): Slávnosti v meste Villnöss sa tento rok konajú aj v dobe od 30. septembra do 2. októbra 2011. Okrem kulinárskych jedál z juhotyrolskej slaniny tu pre vás bude pripravený hudobný program sprevádzajúci farmárske trhy, na ktorých môžete ochutnať okrem iného čerstvý chrumkavý chlieb. Bezplatná autobusová doprava prepája každú hodinu miesto konania s trhom v Brixenu.

Traubenfest (Slávnosti hrozna): Slávnosti v meste Meran / Merano pripadajúce na 14. až 16. októbra 2011 sú pravdepodobne jednými z najväčších a najznámejších slávností dožiniek v krajine. Súčasťou programu je pestrý sprievod hudobných súborov v krojoch s bohato zdobenými povozmi.

Kastanientage "Keschtnriggl" (Gaštanové dni): Od 13. októbra do 6. novembra 2011 máte v mestečku Völlan / Foiana a Tisens / Tesimo opäť príležitosť ochutnať staré recepty, medzi ktoré patrí gaštanový chlieb pečený podľa tradície v starej kamennej peci. Sedliačky vám na trhu ponúknu aj gaštanové koláčiky a iné dobroty. Počas gaštanovej prechádzky si vypočujete prednášky o rôznych druhoch ostnatých plodov z lesa, z ktorých môžete pripraviť chutný pokrm.

Rieslingtage (Dni rizlingu): V mestečku Naturns vás od 17. októbra 2011 čakajú týždenné degustácie vín, ktoré ponúkajú renomovaní vinári z rôznych oblastí Južného Tirolska. V ponuke slávnostnej degustácie organizovanej renomovanými kuchármi môžete ochutnať Rizling podávaný s vybranými kulinárskymi pokrmami.

Merano International WineFestival & Culinaria (Medzinárodný festival vína a kulinárstva): Vína z celého sveta, kulinárske špeciality a ukážky varenia - to sú len niektoré z bodov bohatého programu tejto exkluzívnej akcie v termíne 4. až 7. novembra 2011 v meste Meran.

Komentáre

Pridať nový komentár* Povinné položky
<